ČlánkyCreepypastyZáhady

Román Stephena Kinga „To“

Román Stephena Kinga „To“

Román Stephena Kinga „To“ strašidelný film horror darktown.cz creepy stalk děsivé

Román Stephena Kinga „To“ se odehrává ve dvou různých časoprostorech. V minulosti (rok 1958) a v současnosti (rok 1985). V obou obdobích se musí spojit sedm přátel, kteří jsou známí jako Klub Looserů.

Chtějí přemoci nadpřirozenou entitu, která sídlí hluboko pod městem Derry ve státě Maine. Ta nakonec začne terorizovat město a zabíjet zejména děti v podobě klauna jménem Pennywise.

V roce 1958 ho vážně zranili, když byli děti, ale on se po 27 letech vrátil, aby je jednou provždy zničil jako dospělé. Kniha je psána tak, že vás King vtáhne do obou časoprostorů zároveň a přeskakuje mezi nimi častěji, až se nakonec zdá, že se spojili dohromady.

Dokonce začne psát větu z roku 1958 a ukončuje jí textem o roce 1985, aby dosáhl toho, že se minulost a přítomnost propojují. To proto, aby si členové Klubu looserů osvěžili vzpomínky na dětství – které potlačili – a našli si cestu k zapomenutému, aby zarazili ten teror nadobro.

Zatímco filmová verze It byla koncipována jako dva filmy

Divadelní verze se zaměřuje pouze na dětství Klubu Looserů. To je oproti kniha ohromná změna. Je to ale lepší způsob, jak vyprávět příběh, protože ani ten nejnadanější scénárista nedokáže spojit to nejdůležitější z obou období do jednoho představení, ani kdyby bylo šíleně dlouhé.

Navíc je to lepší pro diváka, aby se sžili s dětmi a pravděpodobně nebyli tak zmatení ze dvou časových období. Na konci filmu Klub Looserů vstoupí do kanalizace města Derry a nachází Pennywisovo doupě, aby zachránili svou jedinou ženskou členku – Beverly.

Pennywis jí unesl poté, co se jí pokusil vlastní otec znásilnit

Únos jako takový je také odklonění od knihy, stejně jako světla, která před smrtí Beverly vidí do doby, než jí Klub looserů nezachrání a její tajný obdivovatel jí svým polibkem z pravé lásky nepřivede zpět k životu.

Ta láska, ta náklonnost a loajalita sedmi přátel, to je přesně to, co „TO“ zničilo. Bill konečně překoná smutek z vraždy svého bratra Georgieho. Jakmile se tak stane, Bill a ostatní s musí znovu postavit Pennywisovi, fyzicky na něj zaútočit a ublížit mu tak moc, aby ho poslali zpátky hluboko do kanalizace a tunelů od městem Derry.

Román Stephena Kinga „To“ je o nevinnost a postavení se dětskému strachu

Samozřejmě i o poutu lásky a tohle všechno se projeví na silném konci filmu. Bill bude čelit tomu největšímu úkolu – smířit se svou vinou a smutkem, aby se připojil k ostatním a spojili se prot Pennywisovi.

Ostatní děti se také musí vypořádat se svými dětskými strachy. Až se tak stane, Pennywise bude zranitelný a oni mu budou moci ublížit – je zraněný, ale ne mrtvý. Zničení „Toho“ v jejich dětství je v knize popsáno jinak. Když dopadnou tu věc v jejím doupěti, vidí úplně jinou formu klauna.

Je to sice proti lidskému chápání, ale jejich mysl ho promění v obřího pavouka. Bill se s „Tím“ potýká téměř sám a je vtažen do jiné dimenze, kde se střetává se světlem, které každého, kdo se do něj dívá, může přivést k šílenství.

Za hranicemi reality se ale setkává i se Želvou

Želva přezdívané Maturin vytvořila náš vesmír a existuje, stejně jako Pennywise v našem světě. Jelikož se Maturin nemůže proměnit v člověka, nabídne Billovi radu, jak „To“ zastavit.

Surrealistický, co? Pravděpodobně jen neměli prostředky to tam přidat. Ale pokud si myslíte, že tohle je divné, to co se stane poté, je ta nejkontroverznější věc v celém Kingově díle. Jakmile je „To“ přemoženo, děti se ztratí v podzemí a nemají jak utéct.

Musí znovu spojit síly i poté, co už byla ta násilnická zrůda zničena. Jedenáctiletá Beverly si tedy usmyslí, že se do ní všech šest chlapců musí zamilovat přímo v tomhle tunelu. Aby mezi sebou vytvořili emoční, ale i fyzické pouto, které je nezlomitelné.

Stephen King tuhle pasáž píše s péčí a ušlechtilostí a tak citlivě, jak jen může

I přes to je tam nezbytná část skupinového sexu mezi šesti puberťáky a jednou dívkou. To je scéna, u které si můžete být víc než jistí, že se nikdy nenatočí. A je jedno kolik filmových zpracování „To“ bude mít.

Dospělí porazí na konci pavouka podobným způsobem, kdy se Bill a Richie oba ohrozí na životě, aby doslova vytrhli jeho srdce. A jelikož už jsou dospělí, není tu žádná scéna o lásce, která by propojila jejich dětství a dospělost.

Režisér Andy Muschietti

Prozradil, že druhý filmy se zaměří více na surreální boj Klubu looserů, ale je otázka, jak moc do toho bude zapadat obří pavouk, světlo, želva a multiversum.

Stejně jako v knize, sedm dětí provede slavnostní slib na počest prolité krve obětí Pennywise v Derry, o tom, že se vrátí. Nezáleží, co budou dělat, nebo kde budou, vrátí se, aby s mu znovu mohli postavit.

Vzhledem k průběhu prvního filmu je další pokračování samozřejmostí. Ještě jednou se Klub Looserů vrátí do podzemí a budou bojovat. Ozbrojení pouze svou láskou a přátelstvím, o mzi sebou mají. V knize i ve filmu je to víc než dost.

Takto dopadl film „To“ na CSFD.CZ

Právě se „To“ chystá i do divadla.

Další Creepypasta Česky: The Devil Game

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!