Články

Úvaha o těch zlých

aneb Mysl zabijáka

Ti zlí. Asi takto bychom mohli nazvat skupinu lidí, kde každý spáchal něco trestuhodného. Asi nás nejčastěji napadne vražda, krádež, nebo únos. Nechme to tedy pro tentokrát u té vraždy. Chtěl bych si s vámi dnes popovídat o tom, kdo a co je vrah, protože se jím může stát každý z nás.

Pro začátek si tedy řekněme to, co již všichni víme. Vrah je osoba, která spáchala trestný čin vraždy, tedy zabití jiné osoby. Taková vražda ale nemusí být vůbec plánovaná a může být provedena nevědomky. Pak se spíše mluví o ublížení na zdraví z nedbalosti, což je trestáno mírněji. Jedná se nejčastěji o dopravní nehody.

Vy ale jistě chcete slyšet o těch vrazích, kteří byli zcela při smyslech. TI zlí lidé si obvykle svojí vraždu důkladně plánují. Mají k ní motiv, prostředky a chtějí oběť opravdu úmyslně zabít. Používají k tomu zbraně jako pistole, nože, či dokonce auta ke sražení oběti. Trest za tuto vraždu se různí jak podle oběti, tak délky rozhodování a plánování, i kultura a víra do toho mají co mluvit. Trest se obvykle pohybuje od deseti do dvaceti let odnětí svobody. Ano, občas je verdiktem i výjimečný trest, třeba doživotí.

Typy vrahů

Osoba může zabít jen jednoho člověka aby byla nazvána vrahem. Ale jsou tu i další typy na které bych se s vámi rád podíval.

  • Sebevrah – osoba vezme život sama sobě. Zastřelí se, skočí z vysoké budovy…
  • Masový vrah – zabije víc lidí na jednom místě v jednom časovém úseku
  • Záchvatový vrah – zabíjí ve spojitém časovém intervalu v jedné lokalitě. Náhle přestane jak jeho „vlna“ odezní
  • Sériový vrah – vraždí v různou dobu na různých místech, klidně i s mezerami několika let. S vražděním sám nepřestává
  • Nájemný vrah – oblíbené nezákonné „povolání.“ Člověku je dán cíl a dodatečné informace a tento člověk potom vraždí.
  • „Justiční vrah“ – Justiční vražda je například vynesení rozsudku smrti nad nevinnou osobou

Motivy

Motivy jsou různé a liší se od jednoho člověka k druhému. Peníze, ženy, údajná nespravedlnost, potupa… V každém jednotlivém motivu ale vystupuje buď hněv a nebo smutek. Emoce silně spojené a téměř zaměnitelné. Dalo by se tedy říci, že vražda je hluboce psychologicky zaměřený čin, ale o tom třeba někdy jindy.

Lidé ale mohou trpět i chorobami, které je nutí dělat tyto otřesné činy. Mohou mít úchylku na krev, mohou být psychicky nemocní. Vytvoření vraha by se tak dalo předejít, kdyby se lidé jeden k druhému chovali mile, nebyla korupce, lži, ale to už bohužel odbočujeme od tématu.

Nejznámější

Jistě jste slyšeli o legendárních vrazích jako je Jack Rozparovač, nebo Zodiac, ti zlí šílenci jejichž identity jsou stále zahaleny tajemstvími. Co ale takový Charles Milles Maddox (Charles Manson), zakladatel Manson family, který byl odsouzen za vraždu herečky v osmém měsíci těhotenství? Zemřel v listopadu roku 2017.

John Wayne Gacy známý svou přezdívkou – Klaun zabiják byl od dětství týrán svým otcem. Do vězení se dostal poprvé za sex s malým chlapcem, ale byl propuštěn za dobré chování. Od těch dnů se oblékal jako klaun, vystupoval na dětských oslavách, kde způsobil vraždu 33 lidí, které pohřbil ve svém sklepě.
Dr. Harold Shipman byl prvním odsouzeným lékařem v Anglii. Kolegům se nezdála vysoká úmrtnost jeho pacientů. Shipman vraždil starší dámy tím, že jim do těla vpíchl velké množství tekutin. V roce 2000 byl odsouzen na doživotí

Zdroje

Další článek: Tanatofobie

Michtoranus

Ahoj, poutníku. Mé jméno je Michtoranus a budu tvou spásou. Má mysl nebere konce. Často a velmi rád v ní bloudím, což dává vzniknout mým příběhům, v nichž se odráží mé myšlenky a názory. Jestli mě chceš poznat, pojď a přečti si mou tvorbu. Už jako velmi mladý jsem psal a s postupem času jsem se zdokonalil. Možná, že i ty poznáš krásy psaní a nebudeš se jen bezcílně toulat internetem.

Související články

Podívej se
Close
Back to top button
Don`t copy text!