ExtrémníČlánky

Film Tetsuo (1989) – Depresivní Hloupost nebo Myšlenka Vyjádřena Chaosem?

Film TETSUO (1989)

Tetsuo – legendární dílo pana Shinia Tsukamota. U nás ho bude znát možná tak každý dvacátý člověk, kterého se zeptáte. Jak je to ovšem v zahraničí? Tento film byl vydán mimo jiné hlavně v anglickém překladu s titulky. Předabování by jednoznačně degradovalo jeho kvalitu.

tetsuo film 1989 recenze horror gore japonský darktown.cz

Vsadím se, že v Japonsku vám každý třetí člověk řekne, že tento film zná. A je už jedno, jestli ho viděl, nebo ne. Shodnout se dá beze sporu na tom, že tento film je vysoce kvalitně propracované a vydařené dílo. Když vezmeme v potaz to, jakou strašnou práci musel v tehdejší době filmového rozkvětu dát.

Na co ovšem toto nenahraditelné dílo odkazuje?

Samotný příběh filmu: Muž, který má fetiš na železné součástky, díly a vše ostatní ze šrotiště, si do rozřezané nohy vryje železnou tyč, která mu ovšem způsobí infekci a v návalu strachu a šoku začne zběsile utíkat.

tetsuo film 1989 recenze horror gore japonský darktown.cz

Vzhledem k jeho stavu, ve kterém se nemůže ani pořádně soustředit, nešťastnou náhodou ho v běhu srazí auto, které řídí úředník s jeho přítelkyní. Následně, (což na začátku není vidět, ovšem v průběhu filmu asi dvakrát), mrtvolu úředník hodí někam do lesa a před ní se s přítelkyní začne zlověstně líbat u auta.

tetsuo film 1989 recenze horror gore japonský darktown.cz

Duši zemřelého se ovšem jen tak pod zem nechce, a proto se mu pomstí tím, že začne roznášet po jeho blízkosti virus, který po fyzickém, i psychickém kontaktu danou osobu infikuje. Samozřejmě tu infekci chytí kvůli ženě na stanici metra i on, a tím pádem začíná zběsilý boj jedince s obrovskou nákazou.

V tomto kontroverzním díle lze vidět momenty, ve kterých tomuto muži např. vyroste místo pohlavního orgánu obří točící se vrták, kterým své ženě probodne trup. Tento film nemá perverzní myšlenku. Odkazuje na mnohem vážnější věc, která je více podstatná, než zajímavá.

tetsuo film 1989 recenze horror gore japonský darktown.cz

Na úplném konci filmu lze vidět, jak úředník v tom nejhorším stádiu agresivní infekce, které se neubránil, vypadá jako obrovský kopec šrotu a harampádí. Jediná věc, která je již matně vidět, je jeho tvář zarostlá železem.

tetsuo film 1989 recenze horror gore japonský darktown.cz

Náhle se po jeho smrti ulicí táhne na jakémsi povozu někdo podobný jako on, ovšem toho lze nazvat jako „zástupce“ infekce, který prohlásí, že zničí spolu s ostatními celý svět.

Poté je vidět jen nápis „GAME OVER“ (konec hry).

tetsuo film 1989 recenze horror gore japonský darktown.cz

Co je ona hluboká myšlenka a poslání tohoto filmu?

Film má odkazovat na závažnost dnešní doby a lidí spojených s ní, kteří stále používají více elektroniky, a to je mentálně ničí. Proto lze děj tohoto filmu lze stručně nazvat jako „vzpouru strojů“.

Film může na někoho působit nechutně, depresivně, příliš děsivě. Ovšem to je ono. Tato myšlenka nás děsí. Ale s pravdou někdo musí vyjít ven, ne?

Film na ČSFD: TETSUO

Fulci

Zdravím. Jsem podle vrstevníků divný a podle společnosti dospělých lidí jedinečný a hloubavý, a podle mně jen "jiný". Vymezuji se z doby. Jsem přesvědčen o svém minarchismu a nosím neobvyklé oblečení. Co se týče tajemna, miluji staré italské "GORE" filmy, na které zde s oblibou udělám nějaké ty recenze.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!