Články

Ten blázen

Ten blázen

Když jsem byl malý, často jsem v ulicích naší vesnice vídával starého muže. Říkali o něm, že je to blázen. Na první pohled by se tak snad i zdál, ale já býval učen, že každý svou pravou osobnost skrývá.

Muž, kterého jste mohli nejčastěji vidět v bahnem ušpiněných hadrech prý údajně propadal různým představám a bludům. Kdybych to měl říct jednoduše, zkrátka dělal na ulicích bordel. Jinak se to asi nazvat nedá. Co si myslel? To snad ani sám ten chlap nevěděl.

Pokřikoval na lidi, že rozum je jed. že pouze pokud se jej zbaví, tak budou skutečně žít. Ubodat rozum, jak by to člověk vůbec mohl udělat? Proč by se někdo radil kravinami, které na něj řval nějaký blázen? A nebo že snad ten stařec věděl něco víc? Ale nikdo mu radši nevěnoval pozornost.

Tu a tam jsem zaslechl

něco o jeho životě. Předtím než se z něj stalo, to čím byl teď. Údajně míval manželku a dceru, kde je jim konec, to je záhadou. Musely ho opustit hned jak začal blouznit. Jejich dům se po jejich zmizení proměnil v hotové bojiště.

Ubrusy byly zašpiněny nesčetným počtem tekutin, jak stařec přestal používat talíře a jedl vše pouze rukama. Přestože bylo všude střepů nepočítaně od jeho chvilkových běsnění, štítil se jich natolik, že měl koštětem vymetané cestičky po domě v nichž bos pomalu na špičkách chodíval. Tu a tam byly díry ve zdech a strhané tapety, zřejmě od stejného běsnění. Zhruba dva měsíce po naplacení nájmu starce vyhodili na ulici.

Jeho tvář byla pokryta špínou den co den. Po kapsách nosil kamínky k nimž mluvil. Jakoby v dialogu se vysmíval světu za jeho bláhovost a naivitu. Čím dál víc jsem toužil porozumět keho slovům. Táhly mě k sobě jako tajemství dávných předků.

Přestože se zdál šílený,

i nadále si zachovával některé rysy duchem-přítomného člověka. Například sbíral plechovky, které nosil na skládku. Měl z toho menší peníze, ale pro něj dostačující množství. Na jídlo a pití hold každý něco potřebuje.

Další věc, které jsem si na něm všiml, byl jeho úsměv. Když neřval na kolemjdoucí, tak se usmíval. Jako kdyby mu stále zbývala naděje? Blázen. Totální blázen. I přesto jsem k němu jednoho dne přistoupil.

,,Jednou na lidi řvete, pak s úsměvem mluvíte o naději nebo zkáze. Chováte se jako blázen, ale stále máte dost rozumu abyste logicky uvažoval a zařizoval si trochu financí. Co je s Váma sakra?“

Byl jsem drzý a neslušný.

Ale což. Mluvil jsem k muži, který si sám zničil život. ,,Moc o tom všem přemýšlíš chlapče,“ řekl mi, ,,zahodil jsem starosti. Užívám si život. Za ti ty žiješ v agresivním cyklu v němž není nikdo zcela šťastný.“

Já to věděl! Tušil jsem to už od začátku. Nebyl to žádný blázen. Jen to hrál. Ale to co říkal, nedávalo mi to smysl. Podle něj je lepší se vytrhnout z vystaveného světa, přestože takhle živoří?

,,Však se tu válíte ve špíně a ztěžka si hledáte jídlo. To co říkáte je pitomost.“ odvětil jsem mu. A on se znovu usmál. ,,Neznám bolest mladíku, a to je má spása. Až si prožiješ peklo světa, vzpomeň si na mě.“

Otočil jsem se a odešel.

Nesouhlasil jsem s jeho názorem. Ale to je má volba, stejně jako byla jeho volba takhle žít. Jeho stáří je jeho moudrostí a dozajista ví, co mě čeká. Bude záviset už jen na mě jak se problémům, tomu peklu o němž mluvil, postavím.

Když jsem byl malý, často jsem v ulicích naší vesnice vídával starého muže. Říkali o něm, že je to blázen. Ale dnes už vím, čím byl doopravdy. Byl šťastným mužem.

Na motiv stejnojmenné básně blízké kamarádky.
Další Creepypasta: Král bílého peří

Michtoranus

Ahoj, poutníku. Mé jméno je Michtoranus a budu tvou spásou. Má mysl nebere konce. Často a velmi rád v ní bloudím, což dává vzniknout mým příběhům, v nichž se odráží mé myšlenky a názory. Jestli mě chceš poznat, pojď a přečti si mou tvorbu. Už jako velmi mladý jsem psal a s postupem času jsem se zdokonalil. Možná, že i ty poznáš krásy psaní a nebudeš se jen bezcílně toulat internetem.

Související články

4 Comments

 1. Nejedná se sice o creepypastu, ani o jinou hororovou povídku, přesto se mi text líbil. Je to ze života. Někteří bezdomovci si holt myslí, že jsou šťastnější než všichni ostatní, často se jedná o blázny. Ale bezdomovci, kteří si rozum uchovali, jsou velmi nešťastní, ale nejsou schopni se vrátit zpět do normálního života.
  Popravdě, ze začátku jsem čekal ulítlé úvahy šílence o tom, že máme být všichni bez rozumu, nakonec se z toho vyklubalo něco jiného.

 2. Moc dobrý. Nebudu tady rozebírat a snižovat něčí tvorbu do detailu jako tenhleten oběšenec z discordu tady, kterej tady snižuje příběhy ostatních, protože věří, že on to zvládá lépe. Je to fiktivní příběh, *jsou to všechno smyšlený, odvozený příběhy o konkrétním tématu, který svojí povinnost vyděsit nebo znepokojit plní – každý jen v určité míře. K funitárnímu ohodnocení článku jsou tu hvězdičky. Oproti těm kravinám v minulosti jako „Děti měsíce“, který začaly natáčet všechny ty děcka a nezávislíci, snažící se natáčet Creepypasty, jako jejich „idolové“ Creepygangeři, ale pokaždý to dělají/dělali způsobem takovým, že buď se jim to nepovede, a nebo je to všechno na stejný brdo a všichni to naopak vypráví stejným robotickým bezcitným „achtikulováním“. Buď děcka a nebo úplně nepřítomný dospělý – většinou ty nový, který si předškobrtli, že by si mohli založit vlastní „capartskej“ Creepy Gang, jako jejich idolové, na kterých jim děsně záleží ( ͡° ͜ʖ ͡°) ziskustroječky. I když potom co se spojila tahle stránka s Creepy Gangem, už se mi tomu nechce věřit – spíš děti natáčí něco z Wattpadu než odsud. Spojenectví s Darktownem bylo hlavně výmluvný, kvůli „bezdůvodném banu“ na jiné stránce a posílání těch výhružných e-mailů, na který jsem byl tehdy tak hodnej, že jsem nepodal trestní oznámení a zahájil pouze neškodnou protikampaň. Ty další Creepy Shit kampaně taky stály na přebalu, když si tak matně vzpomínám, protože nevidím že by „Gang příživníků a zlodějů“ nějak tuhle před tím už úplně upadající stránku podpořil. Možná podpořil, ale jenom to nebylo vůbec patrný (•ิ‿•ิ) Kozlí můstek pro ty peněžně jedovatý zmije, na který jsem nezapomněl i navzdory tomu, že jsem viděl na internetu mnohem horší excesy od organizovaných skupinek trhačů.

  Příběhu dávám 90%

  1. Takže pane mistre, sice nechápu proč se snažíte shazovat příběh, kterému dáváte nakonec 90%, ale na tom nezáleží. Pokud Vám vadí creepypasty či cokoliv kolem nich, nechápu, proč to tady čtete a celkově opakovaně navštěvujete stránku. Nejste náhodou sám proti sobě? Kritizujete něco, co následně ohodnotíte dobře. Neříkám, že kritika není zlá, často se hodí ke zlepšení, ale pokud někdo píše pro zábavu, tak ta kritika nemusí být taková. Michtoranus si to píše, tak jak chce a za mě je to skvělá tvorba. A pokud máte chuť, napište sám creepypasty. Když budete mít ocenění spisovatele, budete mít právo někoho shazovat.
   Přeji pěkný podvečer.

   1. O čem to tu sakra mluvíš? Vždyť já nejsem proti Michnotaurusovi vole… jeho příběhy jsou od prokletých dob „Dětí měsíce“ dost dobré a jsem rád že Darktown pokračuje!!!!

    Mluvím k tomu primitivovi s X na začátku a Y na konci; mluvím o tom propadlíkovi, kterej nikdy nic nenapsal, snižuje ostatních tvorbu a naparuje se tu jako nějakej neuspořádanej hoštapler. pořiď si brejle před tím, než odepíšeš další takovou už s prominutím debilní kokotinu. Už těch trollů a útoků mám plný zuby, takže se nediv, že když vidím po miliontý takovejhle hnuj, že se hned naštvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!