Inca Ice Maiden – jedna z historicky nejlépe mumifikovaných mrtvol.
Jedním z největších lákadel pro návštěvníky muzea Museo Santuarios Andinos (Muzeum andských útočišť) v Arequipě v Peru je bezpochybně mumie Juanita – jedna z nejlépe mumifikovaných mrtvol světa.
Její hlava plná tmavých vlasů zůstala neporušena a kůže na rukou i pažích (když nepočítáme zbarvení) nevykazuje téměř žádné známky rozkladu.
Objevitel mumie jménem Johan Reinhard si dokonce všiml, jak dokonale je zachována její pokožka, ,,až po viditelné chloupky“.
Ale ať vypadá jakkoliv poklidně
– alespoň oproti příšerně vypadajícím mumiím, které vědci objevili již dříve – Juanitin život byl krátký a skončil tím, že byla obětována inckým bohům.
Vědci odhadují, že Juanita měla kolem 12 – 15 let, když zemřela při obřadu zvaném capacocha – obětní rituál Inků, který zahrnoval smrt dětí.
Capacocha, v překladu ,,královská povinnost“, byla snaha Inků zajistit, aby nejlepší a nejzdravější z nich byli obětováni bohům, často také způsob, jak odvrátit přírodní katastrofu nebo zajistit zdravou úrodu.
Vzhledem k tomu, že Juanitino tělo bylo objeveno na vrcholu sopky Ampato v Andách, její oběť pravděpodobně hrála svou roli v inckém uctívání hor.
Přípravy na smrt
Život Juanity, než byla zvolena jako lidská oběť, pravděpodobně nebyl tak neobvyklý. Ale její poslední dny vedoucí ke smrti však byly velmi odlišné od životního stylu incké dívky.
Vědci pomocí DNA testů ze zachovalých vlasů dokázali vytvořit časovou osu těchto dnů a odvodit, jak vypadala její strava před capacochou.
Známky v jejích vlasech značí, že byla vybrána jako oběť asi rok předtím, než skutečně došlo k její smrti. Přešla od standardní incké stravy složené z brambor a zeleniny k elitnějším potravinám z živočišných bílkovin spolu s velkým množstvím koky a alkoholu.
Jak pro National Geographic vysvětlil forenzní a archeologický expert Andrew Wilson: posledních šest až osm týdnů života obětních dětí byl jeden dlouhý, neskutečně intoxikovaný psychologický stav, který byl měněn pomocí chemických reakcí koky a alkoholu chicha.
Archeologové tedy věří,
že Juanita byla během její smrti ve velmi klidném a uvolněném stavu. Inkové tento mix drog zdokonalovali – což spolu s horskými nadmořskými výškami často způsobilo, že dětské oběti upadly do věčného spánku – Juanita takové štěstí neměla.
Radiolog Elliot Fishman zjistil, že smrt Juanity byla způsobena masivním krvácením v důsledku úderu dřevěnou holí do hlavy. Fishman došel k závěru, že její zranění bylo ,,typické pro někoho, kdo byl zasažen baseballovou pálkou“.
Po smrtelném úderu se lebka plnila krví, což tlačilo mozek do stran. Pokud by nedošlo k tupému úrazu hlavy, její mozek by symetricky vyschl uprostřed lebky.
Objev těla
Po její smrti (mezi 1450 a 1480) Juanita seděla zcela osamoceně v horách, dokud ji v září roku 1995 neobjevil antropolog Johan Reinhard a jeho peruánský horolezecký partner Miguel Zárate.
Nebýt sopečné činnosti, je pravděpodobné, že mladá mumifikovaná dívka by i nadále seděla na zamrzlém vrcholu hory po dalších několik staletí. Ale díky sopečné činnosti, která zahřívala sníh kolem, bílá čepička hory Ampato roztála a vytlačila tak zabalenou mumii i s jejím pohřebištěm dolů z hory.
Reinhard a Zárate objevili malou svázanou mumii uvnitř kráteru na hoře spolu s četnými pohřebními artefakty (včetně keramiky, mušlí a malých sošek).
Jemný studený vzduch
ve výšce dvaceti tisíc stop poblíž vrcholu hory Ampato zanechal mumii až neuvěřitelně netknutou.
,,Lékaři kroutili hlavami a říkali, že [mumie] rozhodně nevypadá na pět set let, [ale] klidně mohla zemřít před několika týdny,“ vzpomínal Reinhard při rozhovoru v roce 1999.
Objev takto dokonale zachované mumie okamžitě vyvolal vlnu zájmu v celé vědecké komunitě. Reinhard se o měsíc později vrátil na vrchol hory s celým týmem a učinil tak objev dalších dvou mumifikovaných, tentokrát chlapce a dívky.
Hlášení od španělského vojáka, který byl svědkem obětního procesu dětí v párech, naznačovalo, že chlapec a dívka mohli být pohřbeni jako ,,doprovodné oběti“ k mumii Juanity.
Odborníci celkově odhadují, že v horských vrcholcích by klidně mohly být ještě stovky mumifikovaných dětí Inků, které stále čekají na jejich objevení.
Originální článek: Meet The Inca Ice Maiden, Perhaps The Best-Preserved Mummy In Human History
Autor originálního článku: Joel Stice
Další článek: Stuckie