ČlánkyZáhady

MAZACÍ HLAVA (ERASERHEAD) – 1977

MAZACÍ HLAVA / ERASHERHEAD

Film ERASHERHEAD, v našich končinách relativně dost známý pod překladem MAZACÍ HLAVA, je velmi kontroverzní a tajemné dílo pana Davida Lynche. Mnoho filmů a seriálů od něj jistě budete znát. Jsou to např.:  Twin Peaks, Mulholland Drive, Rabbits

Ovšem tento film se všem ostatním vymyká. Čím?
O tom si povíme…

Celý film (skoro každičká scéna) je prokládán děsivými fantasmagorickými myšlenkami, halucinacemi, sny a útvary. Proto se pokusím děj vysvětlit co možno nejstručněji a nejsrozumitelněji, vyjímaje již řečené fantasmagorické záležitosti.

Již plakát tohoto filmu dost o něm samotném říká.

mazaci hlava erasherhead film 1977 dej horroru creepypasty fulci darktown

Děj celého filmu

Henry Spencer, podivný samotář pracující v továrně jako tiskař, momentálně na dovolené, má přítelkyni Mary. Ta ho pozve k nim domů na návštěvu, večeři a seznámení s rodiči.

Tato noc ovšem začne gradovat tím, že se ho nejdříve Maryna matka zeptá, jestli měl s Mary pohlavní styk. Po nervózním rozhovoru mu Mary s pláčem sdělí, že mají dítě. Již ho porodila a čeká v nemocnici na vyzvednutí. Henry přijme dítě a návrh na to, aby se společně s Mary nastěhovali k němu, kde budou žít jako „šťastná rodinka“.

Místo normálního lidského dítěte se jim narodí jakési monstrum, připomínající vetřelce z roku 1979. Zajímavé je, že Henry i Mary se chovají, jako kdyby to bylo úplně běžné dítě a jsou evidentně spokojeni.

mazaci hlava erasherhead film 1977 dej horroru creepypasty fulci darktown

Ovšem dítě zlobí, nechce jíst, pláče po nocích (což je mimochodem u dětí úplně normální), ale Mary to nervově přestane snášet. V návalu únavy, vzteku a absolutního vyčerpání od Henryho odejde, že se potřebuje vyspat. Tím pádem veškerá výchova a další rodinné povinnosti od teď spadají pod Henryho ruce.

Nejprve to zvládá, ovšem brzy ho budou převládat děsuplné halucinace a noční můry, které ho nakonec dovedou k hrůznému činu.

Film má i u nás celkem velkou popularitu a relativně dost lidí ho zná. Odkazuje vůbec na něco? – To sám režisér nikdy neřekl. Tvrdí, že každý člověk si pod ním má představit co chce a vyvodit si z něj také co chce.

Jak na tom budete vy?

Odkaz na CSFD (77%): Mazací Hlava
Odkaz na Wikipedii: Mazací Hlava Film

Další Film: Film Tetsuo (1989) – Depresivní Hloupost nebo Myšlenka Vyjádřena Chaosem?

Fulci

Zdravím. Jsem podle vrstevníků divný a podle společnosti dospělých lidí jedinečný a hloubavý, a podle mně jen "jiný". Vymezuji se z doby. Jsem přesvědčen o svém minarchismu a nosím neobvyklé oblečení. Co se týče tajemna, miluji staré italské "GORE" filmy, na které zde s oblibou udělám nějaké ty recenze.

Související články

One Comment

  1. Krásný popis 🙂
    Eraserhead je můj oblíbený film, tak jsem rád, že jsi ho sem dal, určitě to muselo dát práci.

    Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!