ČlánkyZáhady

MAZACÍ HLAVA (ERASERHEAD) – 1977

MAZACÍ HLAVA / ERASHERHEAD

Film ERASHERHEAD, v našich končinách relativně dost známý pod překladem MAZACÍ HLAVA, je velmi kontroverzní a tajemné dílo pana Davida Lynche. Mnoho filmů a seriálů od něj jistě budete znát. Jsou to např.:  Twin Peaks, Mulholland Drive, Rabbits

Ovšem tento film se všem ostatním vymyká. Čím?
O tom si povíme…

Celý film (skoro každičká scéna) je prokládán děsivými fantasmagorickými myšlenkami, halucinacemi, sny a útvary. Proto se pokusím děj vysvětlit co možno nejstručněji a nejsrozumitelněji, vyjímaje již řečené fantasmagorické záležitosti.

Již plakát tohoto filmu dost o něm samotném říká.

mazaci hlava erasherhead film 1977 dej horroru creepypasty fulci darktown

Děj celého filmu

Henry Spencer, podivný samotář pracující v továrně jako tiskař, momentálně na dovolené, má přítelkyni Mary. Ta ho pozve k nim domů na návštěvu, večeři a seznámení s rodiči.

Tato noc ovšem začne gradovat tím, že se ho nejdříve Maryna matka zeptá, jestli měl s Mary pohlavní styk. Po nervózním rozhovoru mu Mary s pláčem sdělí, že mají dítě. Již ho porodila a čeká v nemocnici na vyzvednutí. Henry přijme dítě a návrh na to, aby se společně s Mary nastěhovali k němu, kde budou žít jako „šťastná rodinka“.

Místo normálního lidského dítěte se jim narodí jakési monstrum, připomínající vetřelce z roku 1979. Zajímavé je, že Henry i Mary se chovají, jako kdyby to bylo úplně běžné dítě a jsou evidentně spokojeni.

mazaci hlava erasherhead film 1977 dej horroru creepypasty fulci darktown

Ovšem dítě zlobí, nechce jíst, pláče po nocích (což je mimochodem u dětí úplně normální), ale Mary to nervově přestane snášet. V návalu únavy, vzteku a absolutního vyčerpání od Henryho odejde, že se potřebuje vyspat. Tím pádem veškerá výchova a další rodinné povinnosti od teď spadají pod Henryho ruce.

Nejprve to zvládá, ovšem brzy ho budou převládat děsuplné halucinace a noční můry, které ho nakonec dovedou k hrůznému činu.

Film má i u nás celkem velkou popularitu a relativně dost lidí ho zná. Odkazuje vůbec na něco? – To sám režisér nikdy neřekl. Tvrdí, že každý člověk si pod ním má představit co chce a vyvodit si z něj také co chce.

Jak na tom budete vy?

Odkaz na CSFD (77%): Mazací Hlava
Odkaz na Wikipedii: Mazací Hlava Film

Další Film: Film Tetsuo (1989) – Depresivní Hloupost nebo Myšlenka Vyjádřena Chaosem?

4/5 (1)

Jak se ti líbil příspěvek?

Štítky

Fulci

Zdravím. Jsem podle vrstevníků divný a podle společnosti dospělých lidí jedinečný a hloubavý, a podle mně jen "jiný". Vymezuji se z doby. Jsem přesvědčen o svém minarchismu a nosím neobvyklé oblečení. Co se týče tajemna, miluji staré italské "GORE" filmy, na které zde s oblibou udělám nějaké ty recenze.

Související články

One Comment

  1. Krásný popis 🙂
    Eraserhead je můj oblíbený film, tak jsem rád, že jsi ho sem dal, určitě to muselo dát práci.

    Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Don`t copy text!
Close
Close