CreepypastyČlánky

Jak psát Creepypastu: Proč by tvou OC z CP Wiki smazali?

Proč by tvou OC z CP Wiki smazali?

OC je v Creepypastě termín naprosto beze smyslu. Protože Creepypasta má být žánr, ne mít každá svůj vesmír, jestli chápete. Ale ano, každý charakter může být originální. Každý příběh může mít OC. Stejně jako kdybych psala příběh, kde The Rake bojuje proti monstru jménem… Prázdná Plastová Lahev. (Ne, fakt, Empty Plastic Bottle zní hrozně vtipně.) Technicky vzato tu už mám OC. Ale pokud příběh nemá spojitost s dalšími příběhy, pak je nápad na OC přebytečný.

Typ OC

Takže proč dělá OC samotnou pastu špatnou?

Ano, protože tvůj charakter originální není.

Vážně.

Teď se na to podívejme takhe: Místo OC bychom alespoň měli dát „creepypasta charakter“ nebo CPC. Každý, kdo si sedne a pokusí se přijít s CPC, se pokouší vytvořit něco jako Jeff the Killer, Eyeless Jack, Laughing Jack, Ticci Toby, a tak dále a tak dále…

Můžeš proti tomuhle říkat, co chceš, ale je to tak. Převážně se všichni pokoušejí o lidského vraha. (Fajn, LJ je spíš něco magickýho, ale pořád vrah.) Ano, pravda, jsou tu všude různé příšeří CPC, ale některé bývají méně obvyklé, a vůbec…

Jestli proti tomuhle něco máš, teď se zamysli. Povzpomínej si na všechny CPC, co kdy prolétly pod tvýma očima. Kolik z nich bylo lidských vrahů? Kolik z nich byli teenageři, masoví zabijáci, se špatnými rodiči nebo šikanou ve škole najednou? Až příliš, nezdá se ti?

Proč je OC špatně

Nejde jenom o neoriginalitu, ale i o samotný obsah. Jestli příběh začneš „Chystám se vytvořit CPC“, nebylo by lepší „Hodlám ti říct jeden příběh“, nebo jen v krajním případě, „Chci ti poodhalit jeden charakter“. Pokud se chystáš vytvořit CPC, bylo by fajn-

Víš ty co? Ser na to. Přeskočíme na konec.

Když píšeš originální příběh, v zásadě nikdy nezmiňuj, že je charakter něco originálního a tvá vlastní tvorba. Tohle je jedna z mála věcí, které by měl pisatel dodržovat. Není nutné, že „charakter nebyl nikdy nikde viděn“, ale taky by to nemělo nic připomínat. Nedělej „Creepypasta Charakter“ bez rozmýšlení. Změní se ti to v neoriginální paskvil, vytvoříš něco, co už tu dávno několikrát je.

Vytvoř charakter, vytvoř padoucha. Vytvoř monstrum. Ale ne tehdy, kdy pozoruješ obrázky plné dalších charakterů.

Proč je OC skutečně něco příšerného

Nepíšeš příběh, jenom biografii o nějakým charakteru, vysvětlení toho, proč je, čím je. Dáš mu typické oblečení, dáš mu jméno. Specifickou zbraň, tragickou minulost, frázi. Kreslíš s ním obrázky. Protože to se přece s každou Creepypasta postavou dělá. Ne? Come on, tímhle tě nakrmila komunita.

Taky máš před sebou svůj výtvor, Creepypasta postavu, jako je každá druhá. Slabé.

Proč? Protože tak to prostě je, můžeš Creepypastu poslat na měsíc, na dno oceánu, zmenšit do nanoskopických rozměrů a nechat ji v krvi cizího člověka ničit jeho celý organismus, přesto to bude slabé. Proč? Protože píšeš příběh o pouhém charakteru.

Podívej se na další příběhy, jako je Psychosis. Hodnoceno jako jedna z nejlepších Creepypast. NEMÁ CPC. Ne, skutečně tu není žádné to monstrum. Creepypasta nevisí pouze na CPCčkách. Creepypasta je o psaní něčeho dobrého a děsivého. Stejně tak tomu je s NoEnd House, Normal Porn For Normal People, The Disappearence of Ashley, Kansas, Dogscape, Candle Cove, a mnoho dalšími dobře hodnocenými pastami. A CPC vůbec není potřeba.

Monstrum nemůže být hvězdou. (Aneb, CO TO SAKRA JE SE VŠÍM ŠPATNĚ.)

Smile Dog.

The Rake.

Tulpa.

Okay, tři klasické Creepypasty, hodně známé a hodně oblíbené. O čem příběhy jsou?

Asi jako první řekneš „Duh, Smile Dog, The Rake a Tulpa.“

Popravdě ano. Nech mě zopakovat, co mám na mysli. Kdo jsou hlavní postavy v příbězích?

Jestli chceš, jdi si je znova přečíst. Dočkáš se víceméně stejného výsledku. „Student a dáma, pár lidí z minulosti a nějakej chlap.“

Chápeš?

Teď další sada.

NES Godzilla Creepypasta

The Cell Phone Game

Penpal

Tyhle tři příběhy mají svá monstra.

RED v NES Godzille je skvěle vyzobrazený, jedinečný a samotný je i děsivý. Mezi CP fans se stal hodně oblíbeným, přesto o něm nevíme SKORO VŮBEC NIC.

Monstrum v Cell Phone Game nikdy nebylo nikým viděno. Nic o tom nevíme, jediný, že si to jde pro lidi.

Monstrum v Penpal je taky dost záhadné. Nemáme žádný popis, jen slabé detaily.

A teď se zamyslíme nad všemi hororovými filmy.

Člověk nebo věc. Zabíjející. Něco, co bychom měli brát jako děsivé. Ale na to se většinou prostě film nebo příběh NEZAMĚŘUJE. Jde nám tu spíš o to, jak to působí na lidi. The Rake je zajímavý, protože nám příběh poskytuje hodně málo informací. Smile Dog je opak, tady máme prostě BUM hnedka tu fotku.

Není nemožné říct příběh, kde je monstrum nebo vrah hlavní postavou, ale je to o HODNĚ těžší. A čím víc ze sebe vydáš, tím míň zajímavý to je. A pokud se tvoje CPC hodně podobá něčemu dalšímu, story očividně nebude nic moc. A taky, dobrý zmínit, hlavní postava, která je taková prázdná, typ nikoho, dává čtenářovi lepší možnost obléct si boty té postavy. To je dobrá věc v krátkých příbězích, kdy nemáš tolik času pro stavbu spojení mezi charakterem a čtenářem.

Jak psát lepší charaktery

Čti něco dalšího, než jen Creepypasty a fanfikce na ně. Takhle jednoduché to je. Stačí jenom hledat inspiraci někde úplně od tématu.

Pamatuj si, že NENÍ NEMOŽNÉ napsat originální charakter, ale taky to není nejlehčí. Jen nebuďte líní.

Na co se zaměřit

Pokud minimálně POLOVINU času proplýtváš místo kreslení svého charakteru, shippování ho, přemýšlení nad frází a způsobem zabíjení spíš gramatikou a zhodnocením, jak dalece je to kvalitní, máš tu šanci, že příběh neodstraní.

A taky, pokud to nebude odstraněný hned, může pozdějc. Pokud se budeš řídit podle tohohle celýho, je tu skoro jistá šance, že příběh ti z CP Wiki neodstraní.

Pokud umíš dobře vyprávět příběh, nemusí být problém si to celé představit, narozdíl od takových nekonkrétních příběhů. To se naučíš jedině čtením něčeho dalšího, než jen CP.

Takže, dobrá gramatika + nepřeplácaný charakter + schopnost vyprávět příběh = bezpečí od odstranění.

Jistě by článek mohl být užitečný někomu, koho znáte. Ale jakožto překladatel vám zakazuji jej kopírovat; raději dané osobě pošlete odkaz. 

Překladatel: Nautileen 
Originál (EN): Creepypasta Wiki:Writing Advice/Why Your OC Got Your Story Deleted

Související články:

Save the CreepyPasta Fandom
Základní tipy pro psaní Creepypasty

Creepypasta klišé:

Jak psát Creepypastu: Proč by tvou OC z CP Wiki smazali?
Jak psát Creepypastu: Čemu se při psaní raději vyhnout

Všechny články: Jak psát Creepypastu / Creepypasta Klišé

Nauti

Možná ode mě neuslyšíte hru na píšťalku, kterou byste snad od DarkTownského krysaře mohli čekat, ale místo toho vám povím spoustu příběhů a prohledám spoustu faktů, abych prokázala některé teorie. V Creepypasta komunitě se uvádím jako NautiFears, ale říkám si Nautileen. Lidi mi obvykle říkají Nauti ^^ Mohli jste mě však znát i jako Stiak nebo Akkaris. Překládání Creepypast se věnuji od roku 2015 a psaní samotnému od svého dětství, a obojím se zde hodlám prezentovat, akorát výhradně s děsivým kontextem. Kromě překladů Creepypast, zvrácených dětských pohádek a vlastních psaných příběhů tu však najdete i mé researche a myšlenkové pochody, například ve vyhledávání zajímavostí o Slender Manovi či satanismu anebo sepsání článku Save the Creepypasta Fandom. Aby toho nebylo málo, vypomáhám s instagramem DarkTownu a uspořádávám art soutěže, do kterých se můžete zapojit i vy. Také velmi aktivně spolupracuji s Migdosem, pyromanem DarkTownu, který předčítá Creepypasty na Youtube. Snad se v našem městě budete cítit příjemně... a případně mi promiňte nějakou tu krysu, která mi uteče...

Související články

One Comment

  1. Díky tomuhle článku jsem si uvědomila, co mám na CP ráda a co ne. Děkuju, do teď jsem to nezvládla přesně vyjádřit. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!