CreepypastyČlánky

Jak psát Creepypastu: Čemu se při psaní raději vyhnout

Jak psát Creepypastu
Čemu se při psaní raději vyhnout

Hledáte způsoby, jak napsat zajímavou, dobrou a děsivou Creepypastu, ale jakýmsi způsobem stále zakopáváte o některé problémy, které váš příběh vždycky nějak potopí? Pojďme se na některé body, kterým je dobré se v Creepypastám vyhnout, podívat. Třeba vám to pomůže.

A rozhodně si pročtěte i další články z této rubriky Jak psát Creepypastu

Fráze „Už jsi někdy…“

Až moc příběhů začíná „Slyšel jsi někdy/sledoval jsi někdy/hrál jsi někdy/jedl jsi někdy/šel jsi někdy…“ a tak dále. Viděla jsem to už hodněkrát a upřímně mě to dost udivuje. Je to extrémně líný způsob, jak začít příběh, a více otřenější je snad jenom slovníková definice nějakého čehosi.

A taky to není tak efektivní. Není důležité, jestli čtenář někdy něco takového dělal/slyšel… Pokud je to smyšlené, tak očividně ne, pokud je to něco skutečného, nezáleží na tom… A ne, nemusíš to předělávat do „Oh, asi ne, uh… no nevadí.“

Prostě jen začni s příběhem. Pokud chceš něco popsat, tak stručně. Pokud je něco obvyklé, nezaměřuj se na to. Hodně lidí ví, co je to Mario, a pokud ne, tak si to zjistí nebo přestanou číst.

Začít příběh je těžký oříšek, ale vyhnout se tomu a použít začátek, jako má milion dalších past, je hodně nerozvážný výběr.

PODÍVEJ, KOLIK ZNÁM SLOV.

Slovní zásoba je skvělá věc, je super znát hodně, hodně slov. Dvě slova znamenají často totéž a jedno z nich má větší grády, má na čtenáře větší efekt. Taky se to hodí, aby se v pastě furt neopakovala stejná slova.

Dalším problémem je, když to zní hodně nepřirozeně, zase není nutné to přehánět. Ano, znáš až moc slov, ale dbej na to, aby to nevyznělo podivně.

Ještě horší je nespisovnost nebo špatné používání slov. Čtenáře to dost odrazuje, a nakonec to do konce dočte jenom hodně málo lidí.

Psát jednoduše a prostě, ale s elegancí slov je na čtenáře dost efektivní.

Už znáš moje přátele Shadowhawk, Knifesabera, Angel the Hedgehog a Sharka?

Nikdy jsem nečetla dobrou pastu, kde mají postavy jména jako z internetových fór. Nikdy. Ani jednou.

Dej charakterům skutečná jména. I exotická a neobvyklá jsou dobrá volba, přezdívky taky. Ale s přezdívkama je dobré to trochu zvážit. Pokud je příběh o patnáctiletém Talonovi a jeho sestře Black Cat, hodně lidí přestane číst. Protože je to dětinské.

Pokoušíš se vylepšit přezdívky? Nesnaž se dát charakterům nejcoolovější možná jména. Přemýšlíš nad jménem, které by se hodilo do anime? Komiksové knihy? Staré bojové hry? Online Role-Play? Přestaň, v tomhle mi věř, Doug je lepší než Machine Gun.

Slyšel jsem, že máš rád Creepypastu, takže…

Víš, co Creepypastu úplně zkazí? Zmiňování jiné Creepypasty. Nikdy nedokážu pochopit, proč tohle lidi dělaj… wtf? Nechápu, jak mohou být tak slabí na představivost, že vytváří Creepypastu, kde někdo čte Creepypastu, anebo se snaží NÁM VŠEM VYTŘÍT ZRAK, protože nás nechávají číst Creepypastu, KDE NĚKDO ČTE CREEPYPASTU!

Neexistuje žádný důvod, proč zmiňovat Creepypastu v Creepypastě. Pokud si myslíš, že nějaký máš, jsi na omylu. Najdi si jinou cestu a příběh tak bude mnohem lepší.

Creepypasta deníky (vztahující se převážně na Creepypastu Wiki)

Lidé, kteří píší deníky v Creepypastě, mají podivný zvyk psát tak, jako kdyby přímo očekávali, že někdo jejich deník bude číst. Což zcela přetváří originální princip deníku, které bývají čistě osobní. Takže naprosto nedává smysl, když někdo napíše toto:

Milý deníčku,

Dnes se Mandy, to je moje sestra, která trpí bolestmi ale já ji miluji, podařilo mě dostat ke Gusovi, našemu dědečkovi. Mandy nás vezla ve své Toyotě Corolla. Jo, je to starý auto, ale kámo, je to strašně plný vzpomínek. No a později jsem byla venku s Ralphie, mou nejlepší kamarádkou.

Tohle by přece nikdo do deníku nenapsal, je to směšné. Autor by sám sobě nevysvětloval, co jsou tihle lidé zač.

Ale existují některé druhy blogů a deníků, ve kterých je tato věc mnohem přijatelnější. Záznamy z expedicí, kde autor může zmínit Hendersona, a následně specifikovat, že jde o psovoda. Anebo záznamy od policie. Cokoliv, u čehož si byl autor vědom, že to někdo bude číst.

A i v takových případech je nutno to psát správně. Ráda vám představím, jak deník nepsat, a to sequelem Sonic.EXE: Round 2.

Všechno v tomhletom je příšerné a nesmysluplné. Nejprve máte detektiva, který píše jako dvanáctiletý. Zadruhé, je to psané ve formě magického deníku, který zaznamenává naprosto každou jeho myšlenku. Klasický „spisovatel, který píše, i když se dějí mnohem důležitější věci.“

Nedělejte to. Pokud píšete journalpastu, pište úplný opak, než je tohle.

Jistě by článek mohl být užitečný někomu, koho znáte. Ale jakožto překladatel vám zakazuji jej kopírovat; raději dané osobě pošlete odkaz. 

Překladatel: Nautileen (s maličkou výpomocí od Migdose)
Originál (EN): Creepypasta Wiki:Writing Advice/Maybe Don’t Do These Things

Související články:

Save the CreepyPasta Fandom
Základní tipy pro psaní Creepypasty

Creepypasta klišé:

Jak psát Creepypastu: Proč by tvou OC z CP Wiki smazali?
Jak psát Creepypastu: Čemu se při psaní raději vyhnout

Všechny články: Jak psát Creepypastu / Creepypasta Klišé

Nauti

Možná ode mě neuslyšíte hru na píšťalku, kterou byste snad od DarkTownského krysaře mohli čekat, ale místo toho vám povím spoustu příběhů a prohledám spoustu faktů, abych prokázala některé teorie. V Creepypasta komunitě se uvádím jako NautiFears, ale říkám si Nautileen. Lidi mi obvykle říkají Nauti ^^ Mohli jste mě však znát i jako Stiak nebo Akkaris. Překládání Creepypast se věnuji od roku 2015 a psaní samotnému od svého dětství, a obojím se zde hodlám prezentovat, akorát výhradně s děsivým kontextem. Kromě překladů Creepypast, zvrácených dětských pohádek a vlastních psaných příběhů tu však najdete i mé researche a myšlenkové pochody, například ve vyhledávání zajímavostí o Slender Manovi či satanismu anebo sepsání článku Save the Creepypasta Fandom. Aby toho nebylo málo, vypomáhám s instagramem DarkTownu a uspořádávám art soutěže, do kterých se můžete zapojit i vy. Také velmi aktivně spolupracuji s Migdosem, pyromanem DarkTownu, který předčítá Creepypasty na Youtube. Snad se v našem městě budete cítit příjemně... a případně mi promiňte nějakou tu krysu, která mi uteče...

Související články

2 Comments

  1. Zdravím, poslední dobou bych rád na darktown něco napsal, ale bojím se, že někde budu chybovat. Tyto články mě fakt pomáhají, a i když jsou „jen“ přeložené, moc za ně děkuju!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!