CreepypastyČlánky

Jak psát Creepypastu: Creepypasta klišé 1: Obecná klišé Creepypast

Creepypasta klišé 1
Obecná klišé Creepypast

Psaní Creepypasty je složitá věc.

Jelikož je Creepypast po internetu nespočetné množství, dost často narazíme na věc, která se v příbězích opakuje – a opakuje se takovým způsobem, že brzy ztrácí svůj děsivý význam a podstatu a stává se předvídatelnou a otravnou věcí ubírající příběhu na kvalitě – a přesně to je klišé.

Při psaní Creepypast je rozhodně dobré se na klišé zaměřit a pokusit se jej při psaní vlastního příběhu eliminovat. Ano, to znamená i několikrát přepsat příběh. Pokud vám to za to stojí, napsat dobrý příběh, ochotně ho přepíšete, abyste si neuřízli ostudu.

Klišé však nejsou jedinými chybami, které se tu při psaní Creepypast objevují. Chcete-li se pro psaní dozvědět více, prohlédněte si rubriku na našem webu zaměřenou čistě na psaní Creepypast. Článků o klišé je více, než pouze tento. Pod článkem na ostatní články naleznete odkazy.

Prosím o pochopení, že se jedná o překlad článku z Creepypasta Wiki, tudíž je autorem někdo jiný než já a já jsem článek pouze přeložila. Děkuji.

Nejčastější klišé při psaní Creepypast.

 1. Příběhy, které pojednávají o dětech – budoucích vrazích, a to z důvodu, že měli špatné rodiče, anebo byli šikanováni. Creepypaster takových příběhů přečte každý den několik, protože jich je všude plno. Stop.
 2. Všechno začínající větou „Vím, že tomuhle nebudete věřit…“ „Byl jsem ohledně tohohle skeptický, ale…“
 3. Všechno začínající větou „Bývalo to normální…“
 4. Čísla 6, 13, 666.
 5. Falešná víra v to, že něco už skončilo, ale najednou se stane nějaký „naprosto nečekaný“ rádoby creepy shit.
 6. Používání něčeho jako „Tohle se mi skutečně stalo.“ nebo „Tohle není Creepypasta, tohle se vážně stalo!“ Takovéhle věty celý, ať už sebelepší příběh, zabijí. Stejně jako „Měli jste mi věřit.“ nebo „Stejně tomu neuvěříte.“ Tohle celý příběh ničí.
 7. Bezdůvodné násilí a příliš krve. Chtěli jste psát horor, a ne krvák. A světe div se – gore a strach skutečně nejsou synonyma a strach ve spoustě lidí nevzbudí hektolitry krve. Vaši čtenáři totiž tohle čtou pořád a nějak je to už ani neznechutí.
 8. Každé první slovo/písmeno odstavce má spolu s ostatními něco vytvořit. Třeba „DON’T LOOK BEHIND YOU!“ Čtenáře to akorát rozesměje. Hlavně, když sedí zády přímo u zdi.
 9. Skončení příběhu něčím jako „JSI DALŠÍ!!!!!“ anebo podobnou snahou naznačit čtenáři, že je další cíl. Kolik ti je, pět? Ne, ale teď vážně, takovéhle konce, obzvlášť pak bez pořádného důvodu, proč by byl čtenář jako další, končí neúspěchem. Jak by mohl vrah zabít každého, každého, kdo přečte obyčejný příběh na internetu. Uznejte, že je to trochu nereálné.
 10. Začít příběh slovy „Nečti to, jinak budeš prokletý!“. Spousta lidí to z toho důvodu ani číst nebude – proč by taky měli?
 11. Soubory. „Supersuicide.avi“, nebo tak nějak? Používej tohle s rozvahou, pane „candyass.exe“.
 12. Něco hyper-realistického. Krvácející oči, červené oči, nebo rovnou místo očí černé díry. Používá se to až moc často.

  A když už jsme u toho, nepopisovat věci, jako například fotografie či záznamy, jako „realistické“ nebo  „hyperrealistické“. Mnohdy to působí jen jako přehánění.

 13. Neodkazovat v příběhu na ostatní Creepypasty/memy (zvláště pak Jeffa, Slendermana, Bena, Zalga, BRVR a tak dále..), což zahrnuje i spinoff/copycat charaktery, jasný příklad je Jane the Killer. Není to jenom klišé, ale totálně to ničí příběh.
 14. Cleverbot. To je snad jasné.
 15. Někdo se NAJEDNOU vzbudí bůhvíkde v laboratoři, nebo experimentální místnosti. (A bez zjevného důvodu – když se totiž důvod nějak rozepíše, dělá to hned jiný dojem)
 16. Vypravěč příběhu se stane naprostým šílencem. Posednutým, zlým, anebo duchem. A tak dále.
 17. Začít/skončit příběh o sériovém vrahovi úryvkem z novin a.k.a. „10 MRTVÝCH, VRAH STÁLE NAŽIVU!“
 18. „No escape.“ Není úniku. Napsané, nebo vyřčené. Často si přeji od takovýchle Creepypast „uniknout“.
 19. Otevřít příběh něčím jako „Nemám moc času tohle napsat…“ „Vím, že brzy zemřu…“ Proč by hlavní postava plýtvala poslední momenty svého života pro napsání něčeho takového – obzvlášť když je to navíc přehnaně dlouhé – když místo toho může volat o pomoc, třeba se zachránit?
 20. „Jeff formula“ (takto jsou označovány příběhy inspirované Jeffem the Killerem.)
 21. Počítačová obrazovka bude zaplněná hororovými obrazy vražd, násilí, krve, mučení, nekrofilie, pedofilie, bestií a takovýchle dalších věcí, jen proto, že si určitá osoba něco stáhne/navštíví/otevře soubory ve starém počítači nebo harddisku. Pak se třeba nějaký ten obrázek nastaví jako tapeta monitoru a nejde dolů.
 22. Příběhy o PŘÍŠERNÉ PRAVDĚ o věcech, které vidíš v koutku oka.
 23. Fráze. Když vaše potvůrka řekne „Go to napsville“, děsivější to není.
 24. Za tebou něco je!
 25. Všechno ohledně zlých domácích kočkách.
 26. Charaktery s nenormálníma očima (krvavě rudá jde příkladem), a ještě když se mu lidi smějou.
 27. Zabijácké panenky.
 28. Zmiňování Creepypast ve tvé Creepypastě. Ne, nezlepšuje to příběh, ba naopak. Většinou to celý příběh akorát doničí.
 29. Zlé stíny.

Jistě by článek mohl být užitečný někomu, koho znáte. Ale jakožto překladatel vám zakazuji jej kopírovat; raději dané osobě pošlete odkaz. 

Překladatel: Nautileen
Originál (EN): Creepy Clichés 

Související články:

Save the CreepyPasta Fandom
Základní tipy pro psaní Creepypasty

Creepypasta klišé:

Jak psát Creepypastu: Proč by tvou OC z CP Wiki smazali?
Jak psát Creepypastu: Čemu se při psaní raději vyhnout

Všechny články: Jak psát Creepypastu / Creepypasta Klišé

Nauti

Možná ode mě neuslyšíte hru na píšťalku, kterou byste snad od DarkTownského krysaře mohli čekat, ale místo toho vám povím spoustu příběhů a prohledám spoustu faktů, abych prokázala některé teorie. V Creepypasta komunitě se uvádím jako NautiFears, ale říkám si Nautileen. Lidi mi obvykle říkají Nauti ^^ Mohli jste mě však znát i jako Stiak nebo Akkaris. Překládání Creepypast se věnuji od roku 2015 a psaní samotnému od svého dětství, a obojím se zde hodlám prezentovat, akorát výhradně s děsivým kontextem. Kromě překladů Creepypast, zvrácených dětských pohádek a vlastních psaných příběhů tu však najdete i mé researche a myšlenkové pochody, například ve vyhledávání zajímavostí o Slender Manovi či satanismu anebo sepsání článku Save the Creepypasta Fandom. Aby toho nebylo málo, vypomáhám s instagramem DarkTownu a uspořádávám art soutěže, do kterých se můžete zapojit i vy. Také velmi aktivně spolupracuji s Migdosem, pyromanem DarkTownu, který předčítá Creepypasty na Youtube. Snad se v našem městě budete cítit příjemně... a případně mi promiňte nějakou tu krysu, která mi uteče...

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Don`t copy text!